<
X
تبلیغات
رایتل
دوشنبه 10 خرداد‌ماه سال 1389 @ 14:20

استفاده از نانو فیلتر جهت تصفیه باقیمانده آفت کشها در آب

استفاده از نانو فیلتر جهت تصفیه باقیمانده آفت کشها در آب

یک تصفیه خانه محلی در هند از قطعات نانو برای حذف باقیمانده آفت کشها در آب استفاده کرد.
این برنامه در موسسه فن آوری هند(IIT) به عنوان اولین تولید تجاری این نوع فیلتر در جهان مورد استفاده قرار گرفت. همچنین این دستگاه در مدت شش ماه به طور آزمایشی مورد مطالعه قرار گرفت. این دستگاه از تکنولوژی نانو سیلور یا نانوگلد استفاده می ‌کند. این دستگاه می تواند سموم ارگانو کلره و ارگانو فسفره را تصفیه ‌کند.
مکانیسم این دستگاه جذب و تخریب آفت کش است. نتایج این تحقیقات نشان میدهد که ذرات طلا از ذرات نقره بهتر عمل می‌کند. اما به دلیل گران بودن طلا استفاده از ذرات نقره با صرفه تر است. اندازه این ذرات بین 60 تا 80 نانومتر است. این دستگاه سالیانه می ‌تواند سالیانه 6000 لیتر آب را تصفیه کند که برای مصرف یکسال یک خانواده کافی است و بعد از یکسال باید فیلتر را تعویض کرد. استفاده از ذرات نانو برای کاهش خطرات زیست محیطی بسیار لازم به نظر می رسد. ذرات نانو آهن نشان داده است که باعث از بین رفتن باقی مانده آفت کشهایی مانند DDT، آرسنیک، فلوراید و فلزات سنگین می شود.
لازم به ذکر است که با افزایش مصرف آفت کشها و مواد شیمیایی در زمینهای کشاورزی این مواد به آبهای زیر زمینی و آب دریاها نفوذ کرده است. و باید تمامی آبهای شرب قبل از مصرف از فیلترهای مختلف بگذرد تا باقیمانده ای شیمیایی در آن به حداقل برسد.
منبع: www.chemistryworld.com