<
X
تبلیغات
رایتل
چهارشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1389 @ 23:00

پلی اورتان ها

از ترکیب یک ماده از گروه استرها و دی ایزوسیانات بدست می اید که در تهیه اسفنجها، الیاف مصنوعی، رنگها، چسبها، روکش ها و الاستومرها بکار برده می شود.

خواص:از بارزترین خصوصیات این گروه مقاومت در برابر سایش و ضربه پذیر بودن می باشـــد.

کاربرد: ساخت قالبهای الاستیکی، الگوبرداری از سطوحی که نیاز به وضوح کامل دارند، مدل ســازی، الگوسازی،راپید پروتوتایپ ، مراحل کم فشار در قالبهای تزریقی، قالبهای مقاوم در برابر کشش، شبیـــه سازی ترموپلاستیکی مانند پلی پروپیلن ها، وکیوم کستینگ های سنگین و بزرگ، مدل های بسیارشـفاف ،الگوبرداری از سطوح صاف ؛ تکثیر قالبهای بتنی و سرامیکی؛ قالب گیری برای مدلهایی که تکــثیر جزئیات درآنها اهمیت دارد ساخت نمونه مستر ؛ ساخت نمونه اصلی برای قالب های وکیوم فرمینــــگ ؛ ساخت قالب با مقاومت های سایشی بالا ساخت قالب های بزرگ و کوچک و ساخت قالبهای سریع تنظیم شده جهت ریخته گری های بزرگ و ضخیم.

 

 پلی اورتان های انعطاف پذیر:

سیستم با ویسکوزیته بسیار پائین آن برای قالبسازی و قسمتهایی از پروتوتایپ که باید الاستومری باشند استفاده می شود. این سیستم در برابر پارگی بسیار مقاوم است و کشسانی آن نیز بسیار بالاست.از آن درریخته گی های سطحی ، قالبهای بتونی و سرامیکی استفاده می شود و محدودیت حجمی ندارد.

 

 پلی اورتان های سخت فیلتردار:

 پلی اورتان های سخت فیلتردار:

سیستم پلی اورتان بی بو ودارای فیلرهای مخصوص می باشدکه به دلیل حرارت زایی کم از آن در حجم های بالا می توان استفاده کرد. همینطور از مقاومت دمایی بسیار بالایی برخوردار اسـت. این رزین که دارای ویسکوزیته پائین است در الگوسازی کاربرد دارد و جزئیات بسیار ظریف مدل را نیز بوجود می آورد.

 

 پلی اورتان های سخت بدون فیلتر:

سیستم پلی اورتان بی بو و بدون فیلر می باشدکه ویسکوزیته بسیار پائینی دارد. قدرت انعطاف پذیری و مقاومت دمایی آن بسیار بالاست. این رزین که دارای ویسکوزیته پائین است در الگوسازی کاربرد دارد و جزئیات بسیار ظریف مدل را نیز بوجـود می آورد.

 

 پلی اورتان های وکیوم کستینگ:

سیستم پلی اورتان بسیار شفاف است که مقاوم به اشعه ماورای بنفش است(جیوه ندارد) و طوری طراحی شده است که مقاوم به تکانهای سخت باشد. این طراحی موجب استفاده از آن در ماشین های وکیوم کستینگ شده است.

 

 نمونه ای از پلی اورتان های موجود در بازار: 

 

Land mark sealing material technology

Materials

ماده اصلی آن پلی اورتان است این ماده مقاومت بالایی در برابر سایش دارد،همچنین داشتن تنش برشی بالا و خصوصیات فیزیکی خوب ،از مزیتهای آن می با شد.که قابلیت استفاده تا فشار bar400 را داراست و برای فشارهای بالاتر احتیاج به رینگ محافظ دارد. دمای کارکرد آن٣٠- تا ١١٠+ درجه سانتی گراد می باشد.

(پلی اورتان سبز Ecopur)

مقاوم در برابر تجزیه بوسیله آب با درجه حرارت بالا(١١٠ درجه سانتیگراد) و همچنین دارای خصوصیات فوق العاده در برابر روغنهای معدنی و مواد نفتی (مخصوصا بنزین با MTBE) است.به علت مقاومت در برابر تجزیه آب می توانددر تونل سازی و ساخت انواع ماشین پرس به کار برده شود.همچنین مقاوم در برابر آب دریا و سیالات HFA و HFB و انواع روغن نباتی و مواد غذایی است.این ماده مطابق با استاندارد FDA می باشد.

(پلی اورتان قرمز H-Ecopur)

این جنس به علت خاصیت خود روغنکاری دارای مقاومت بسیار بالا در برابر سایش می باشد که می توان این جنس را در محیطهای هیدرولیک با آب و نیوماتیک بدون روغن استفاده نمود.(اولین پلی اورتان ترکیب با کربن).   دمای کارکرد آن۲٠- تا ١١٠+ درجه سانتی گراد میباشد

S- Ecopur (پلی اورتان خاکستر)