<
X
تبلیغات
رایتل
شنبه 7 آبان‌ماه سال 1390 @ 14:09

فناوری‌های شیرین سازی آب دریا

فناوری‌های شیرین سازی آب دریا را می‌توان به دو گروه کلی تبخیری و فیلتری تقسیم نمود. البته می‌توان این فناوری‌ها را بر مبنای محل تأمین انرژی مورد نیاز به گروه‌های بیشتری تقسیم کرد.

فناوری‌های تبخیری به کمک انرژی حاصل از بخار تولیدشده ر واحد بویلر، آب مقطر تولید می‌شود و در مراحل بعد نیز املاح موردنیاز آب به آن اضافه می‌شود. در فرایندهای فیلتری جریان آب به کمک پمپ از میان فیلترهای ویژة عبور می‌کند تا املاح زائد همراه آب گرفته شود و در نهایت با تنظیم املاح ، آب آشامیدنی تولید می‌گردد. ملاحظه می‌شود که این دو گروه روش به دو منبع انرژی مختلف نیاز دارند. آب شیرین‌کن‌های تبخیری به انرژی‌های فسیلی و واحدهای فیلتری به انرژی الکتریکی. دقیقاً متناسب با همین موضوع رفتار کشورها در استفاده از این فناوری تغییر می‌کند. کشورهایی که انرژی الکتریکی ارزان‌تر و ساده‌تر تأمین می‌شود از واحدهای فیلتری (ایالات متحده) و کشورهایی که منابع انرژی فسیلی ارزان و فراوان دارند از روش‌های تبخیری استفاده می‌کنند. (اماارت متحده عربی)

تجربه‌های موفق بین‌المللی:

بزرگترین واحدهای شیرین سازی آب دریا نیز متناسب با همین قاعده نصب شده اند. از بزرگترین واحد تبخیری جهان با ظرفیت 450000 مترمکعب در روز در عربستان سعودی نصب شده است و بزرگترین واحد فیلتری جهان با ظرفیت 300000 مترمکعب در روز در سرزمین های اشغالی فلسطین نصب شده.

واحدهای فیلتری عمدتاً در کشورهایی مورد استقاده قرار می‌گیرند که تولید برق به کمک منابعی غیر از انرژی فسیلی نیز به صورت گسترده صورت می‌گیرد. کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز عمدتاً به صورت مستقیم برای تولید آب از منابع سوخت فسیلی استفاده نمی‌کنند بلکه از این واحدها در کنار نیروگاه‌های بخاری یا سیکل ترکیبی استفاده می‌کنند زیرا بخار خروجی از این واحدها، در واحدهای شیرین‌سازی قابل استفاده است.

بررسی‌های کارشناسی اثبات می‌کند که تجمیع واحدهای تولیدی باعث کاهش هزینه تولید خواهد شد. این موضوع در مورد تولید آب شیرین نیز صدق می‌کند. به عنوان مثال هزینه تولید هر متر مکعب آب شرب به روش MSF در عربستان سعودی بین 260 تا 980 تومان تغییر می‌کند که این تغییر در قیمت تمام شده به علت ظرفیت واحدهای تولیدی است.

در کشور ما بزرگترین واحد نمک‌زدایی با ظرفیت اسمی 15 هزار مترمکعب در روز در چابهار نصب شده است (حدود یک سی ام بزرگ ترین واحد در عربستان سعودی). این در حالیست که بخشی از نیاز استان هرمزگان به آب شرب توسط 17 دستگاه آب شیرین کن تأمین می‌شود.