<
سه‌شنبه 16 آبان‌ماه سال 1391 @ 21:22

Soda blasting

 
این تکنیک کاربرد بسیار وسیعی در تمیزکاری های حساس دارد.با استفاده از ماشین الات خاص سودابلاست می توان بدون خسارت به سطح از روی هواپیما و هلیکوپتر رنگ برداری کرد همچنین تمیزکاری آثار باستانی با این روش بسیار رایج است.
 
ساینده به کاربرده شده در سودابلاست بیکربنات سدیم با سختی 2.5 موس است فعالیت های تکنیکی زیادی در دنیا روی این روش و خلق مواد جدید صورت گرفته است
ماده خاص جدیدی به نام ارمکس که ذرات آن 4 برابربزرگتر از ساینده های معمولی است  در 14 فرمول تجاری برای مقاصد مختلف ساخته شده است ارمکس بدلیل غیر قابل حل در آب بودن قابلیت استفاده در ماشین الات جت بلاست رادارد.
گران بودن این ماده سایشی مصنوعی و الزام در مصرف بهینه آن ماشین الات جت بلاست را در ردیف اولین انتخاب روش برای پرتاب قرار می دهد.ماشین الات جت بلاست نصف ماشین الات سودابلاست مواد سایشی مصرف می کند.
 
از نمونه های اجرا شده در ایران می توان به رنگ برداری اجزا هواپیما و زنگ برداری داخل کپسول تنفسی خلبان جنگنده اشاره کرد.
ماشین الات سودابلاست در مدل های کوچک و بزرگ سیار و مد های کابینتی ساخته می شود
ویژگی خاص مواد مصرفی قابلیت برداشتن گرافیت از نماهای شهری را بدون خسارت به سطح نماهای آجری و سنگ های تزئینی و رنگ برداری از سطوح شیشه را به وجود آورده است.
بدلیل جاذب رطوبت بودن بیکربنات سدیم ماشین الات سودابلاست در ظرفیت های بالا ساخته نمی شود و وجود رطوبت گیر و لرزشگرهای مناسب جهت ایجاد سهولت در جریانیابی مواد سایشی معمولا الزامی است.
هر چند گرد وغبار ناشی از سودابلاست خطرات زیست محیطی و بهداشت فردی ندارد ولی بدلیل قلیائی بودن این ماده سایشی زمان استفاده سوزش در ناحیه چشم ها و بینی اتفاق می افتد به همین خاطر استفاده آن به روش وت بلاست انژکتوری رایج است.
بدلیل خوراکی بودن و قابلیت حل آن در آب پس از مصرف این ساینده علاوه بر یک بار مصرف بودن در صنایع غذایی و دارویی برای تمیزکاری ماشین الات و برداشتن داغی از سطوح استنلس استیل به کار می رود.
رنگ برداری از سطوح بدنه خودروها و تمیزکاری اجزا موتوری از کاربردهای دیگر این ساینده است.