<
X
تبلیغات
زولا
یکشنبه 10 شهریور‌ماه سال 1392 @ 23:22

ساینده های مورد استفاده در سندبلاست

همانطور که در بخش فرایند سندبلاست توضیح داده شده است بخش اول کلمه سندبلاست که همان sand می باشد به معنی ماسه است ولی در سندبلاست از مواد مختلفی استفاده می شود و به برخی از آن ها اشاراتی داریم که هیچ ارتباطی با ماسه که از جنس سیلیس می باشد ندارد.
1- ماسه سیلیس
2- سرباره مس(گریت)(مسباره)
3-سرباره آهن
4-یخ
5-آب (جت بلاست)
6-آب و ماسه (وت بلاست)

و غیره ...که به صورت مجزا به نحوه کار و شیوه های استفاده آنها و نیز موارد مصرف در مناطق مختلف و مکانهای مورد نظر به اختصار توضیح داده خواهد شد.

_مسباره چیست؟

_مسباره چیست؟مسباره ماده معدنی دارای سختی بالا که توسط شرکت مسباره فرآوری شده و در صنعت سندبلاست جهت آماده سازی و تمیز کاری سطوح استفاده می شود.
_خصوصیات مسباره و برتری آن نسبت به سیلیس
*سرعت بالاتر                            * کاهش بهای تمام شده
*تولید گرد و غبار کمتر                     * افزایش راندمان کار
*افزایش بالاتر کیفیت سطح                  * حافظ سلامت کارکنان
*سلیکای آزاد(متبلور)کمتر از 1%          * گوشه دار
_موارد کاربردبا استفاده ازتجهیزات بلاستینگ فشار قوی، مسباره مناسبترین ماده از نظر کیفیت و قیمت برای از بین بردن زنگ ، رسوبات و آماده سازی سطوح برای رنگ آمیزی است که در صنایع کشتی سازی ، ساخت پل ، صنعت فولاد سازی و ... بکار می رود.
*پالایشگاهها
*سکوهای نفتی
*پتروشیمی
*صنایع دریایی و کشتی سازی
*خطوط لوله
*نیروگاهها
*صنایع سیمان
*صنایع قطعه سازی
*سایر صنایع نیاز به بلاستینگ
_ محصولات
گریت مسباره یک محصول فرعی حاصل از فرآیند استخراج و ذوب مس می باشد که به عنوان یک ساینده مرغوب وبا توجه به داشتن ویژگیهایی همچون چگالی بالا،گردو غبار کمتر وسلیکای آزاد زیر 1% به عنوان بهترین جایگزین ماسه سیلیس در دنیا جهت بلاستینگ سطوح در صنایع مختلف نفت ، گاز، پتروشیمی، کشتی سازی و دریایی،سیمان، قطعه سازی ونیروگاهها مورد استفاده قرارمیگیرد. با توجه به استفاده از دو نوع ماده اولیه متفاوت دو محصول مات (flat-air cooled) و براق
(glossy-water cooled) تولید و عرضه می گردد. از آنجایی که نوع مات دارای چگالی و سختی بالاتری نسبت به براق است در گریدهای بالا حداکثر تا 3 بار قابلیت بازیافت دارد.

دانه بندی مسباره و موارد کاربرد آن
بسته به نوع فلز پایه از میزان پوشش اکسیدی ، درجه زنگ زدگی و رافنس مورد نیاز جهت رنگ آمیزی ، اندازه گریت مورد نظر انتخاب میشود.

 

موارد کاربرد

پروفایل تقریبی
(microns)

اندازه
(mm)

تمیزکاری نرم فولاد،آلومینیوم،برداشتن اکسیدهای نوردی در ورقهای فولادی نو و ایجاد پروفایل پایین در سازه هایی که درجه پایینی از پروفایل موردنیاز باشد.

30-40

0/2-1

استفاده کلی برای مخازن و جاهایی که میزان گرد و غبار باید در سطح پایین نگاه داشته شود.

80-100

0/5-1/68

خطوط لوله ،تعمیرات مخازن،کشتی سازی و صنایع نفت

80-110

0/5-2

تعمیرات بدنه کشتی ها ،پلها،قابلیت بازیافت بالاتر

100-125

0/5-3

مورد استفاده برای برداشت لایه های ضخیم رنگ و زنگ زدایی با درجه بالاترین قابلیت بازیافت

125-155

1-3
2-3

سیلیس چیست ؟سیلیس یکی دیگر از انواع سنگهای معدنی می باشد که گاهی به مقدار کم در دل طبیعت و به صورت عمده در معادن سیلیس موجود میباشد که به صورت کلوخه از معدن به کارخانه انتقال می یابد که این نوع سنگ را پس از جداسازی به دو دسته تبدیل می نمایند.
دسته اول که همان سیلیس ممتاز می باشد که بالای 98% خلوص دارد در صنایع شیشه و بلور و صنایع کاشی و سرامیک به کار می رود که خارج از بحث ما می باشد.
دسته دوم که سیلیس درجه 2 می باشد که مصارفی از قبیل
1. ریخته گری
2.تصفیه آب
3.لاینینگ
4.سندبلاست
و برخی موارد دیگر به کار می رود که ما در اینجا به موارد و شیوه های مصرف و استفاده آن در صنعت سندبلاست توضیحاتی خواهیم داد.
سنگ سیلیس را بعد از جداسازی به صورت درجه 1 (ممتاز) و درجه2  که بخشی از آن  مورد استفاده سندبلاست است به داخل دستگاهی به نام فک ریخته می شود که این بازوها یا فک ها با ضربات پی در پی آنها را خرد کرده و پس از مرحله فک به قسمت کوبیدن ارسال می گردد که در آن جا سنگها کاملا خرد شده و از طریق نوارنقاله جهت جداسازی بر اساس سایزهای مختلف جهت مصارف متفاوت ارسال می گردد.
بیشترین کاربرد سایزی سیلیس 1mm تا 3mm میباشد که بسته به نوع پروفایل در خواستی قابل تغییر میباشد و چنانچه پروفایل کمتری مورد نظر باشد 1mmتا 2mm و اگر پروفایل  بیشتری موردنظر باشد 2mm تا 3mm مصرف می شود.
مزایا و معایب سیلیس
ابتدا در خصوص مزایای استفاده از سیلیس باید گفت که سطحی که با ساینده سیلیس سندبلاست می گردد دارای پروفایل بالا و نیز درجه تمیزی بیشتری نسبت به دیگر ساینده ها می باشد و سطحی کاملاً زبر و سفید و براق نمایان می گردد که این امر به خاطر چندوجهی بودن سیلیس - سفید بودن و استحکام اولیه آن می باشد.
اما در خصوص معایب آن باید گفت به علت اینکه ورود سیلیس به صورت گرد و غبار باعث از بین رفتن دستگاه تنفسی انسان میگردد و افرادی که درمعرض آن گرد و غبار هستند دچاربیماری که به سلیکوزیسم مرسوم است می گردند، که هم اکنون در بیشتر صنایع،مصرف سیلیس را منسوخ اعلام نموده اند.