<
چهارشنبه 20 شهریور‌ماه سال 1392 @ 19:19

سیستمهای پوشش دهی خطوط لوله

انواع سیستمهای پوشش دهی خطوط لوله اصلی (Main line)
1- سیستمهای پوشش دهی Non-FBE
این سیستمها برای سالها حفاظت عالی در برابر خوردگی ایجاد می‌کنند، که این حفاظت بستگی به محیط کارکرد لوله ، متغیرهای نصب و حمل ونقل و موانع عملکردی دارد. شماری از سیستمهای متعلق به این رده در زیر آمده اند:
1-1- آسفالت (لعاب قیرقطران)
دراین روش مذاب داغ زغالسنگ قطران شده (آسفالت) روی لوله ریخته می شود که لوله با یک آستر لاستیکی بوتیلی اولیه پوشش داده شده است. سپس یک روکش لیفی از جنس شیشه روی آن کشیده می شود و از درون یک جریان داغ مذاب عبور داده می شود.ضمن اینکه به کمک کاغذ Karft که برای مقاومت در برابر نور فرابنفش در طول انبار کردن وتابش خارجی قبل از نصب پیچیده می شود. این پوششها هم اکنون به خاطر امکان سرطانز‌ایی محتویات آن به ندرت استفاده می شود.

1-2- پوششهای مایع
قسمت اعظم یا 100% جامدات اپوکسی گرما سخت شده یا پوششهای مایع رزینی پلی یوراتان بصورت اسپری روی لوله استفاده می شود. این کار درون کارگاهی که مخازن اسپری ثابت دارد یا در میدان از تجهیزات اسپری های بدون هوای دستی انجام می شود. هرجا که مقاومت به سایش نیاز باشد از پوششهای پلی یوراتان استفاده می شود.
-1-3- پلی اولفین دو لایه
یک پوشش اکسترود شده شامل: لاستیک بوتیل گرم شده یا آسفالت چسبنده پوشانده شده با لایه ای از پروپیلن یا پلی اتیلن اکسترود شده به صورت جانبی یا متقاطع


1-4- پلی اتیلن سه لایه
ابتدا یک آستر اپوکسی مایع روی لوله کار می شود سپس یک پلیمر دو یا سه تایی چسبنده روی آن نوار پیچ می شود.

1-5- نوارهای پلیمری
لوله با یک آستر مناسب پوشیده شده و یک نوار چسب کمکی بصورت مارپیچ دور لوله پیچیده می شود. چسب نوعاً یک لاستیک بوتیلی مخلوط شده با رزینهای ترکیبی است و نوار از جنس پلی‌پروپیلن یا پلی اتیلن با چگآلی بالاست. این نوار می‌تواند برای کاربردهای داغ یا سرد فرموله شود. نوار پلیمری درحال حاضر به ندرت استفاده می شود.
-1-6- نوارهای منقبض شونده­ی حرارتی
این نوارها شامل یک پشت بند پلی اتیلن بهبود یافته با تشعشع ، به همراه یک چسب ترموپلاستیک از مذاب داغ می باشد وقتی که این نوار برای یک لوله پیشگرم شده استفاده شود، چسب ذوب شده و روی لوله جریان پیدا می کند . سپس نوار پلی اتیلن بوسیله مشعلهای پروپان گرم شده و با منقبض شدن روی لوله با آن پیوند داده و به آن می چسبد .
2- سیستمهای پوشش FBE
استفاده از سیستمهای پوشش FBE پس از تولید تجاری آنها در سال 1960 تا کنون توسعه‌ی زیادی یافته است . زیرا FBE مقاومت الکتریکی کافی برای کاهش جریان حفاظت کاتدی را دارد، در یک محیط مرطوب نفوذپذیری رطوبتی (Moisture Permeability)‌ به اندازه‌ی کافی زیاد است تا اجازه‌ی عبور جریان محافظ را در همان نقطه‌ای که پارگی پوشش رخ داده به لوله بدهد. این موارد به علاوه‌ی نرخ پایین نفوذ اکسیژن روی FBE ، که خوردگی را به تأخیر می اندازد، موجب استفاده‌ی گسترده از پوششهای FBE شده است. عمومی ترین پوششهای FBE رایج به قرار زیرند:
2-1- سیستمهای پوشش یگانه یا دوتایی FBE
این پوششها از 100% پودر نمک گرما سخت (ترموست) شده تشکیل شده اند. وقتی پاشش الکترواستاتیکی روی لوله های پیشگرم شده به کار برده شود پودر فوق‌الذکر ذوب شده ، جریان پیدا کرده ، ژل مانند شده وبصورت یک پوشش با دوام نرم روی لوله پخش می شود. سیستمهای FBE دو لایه ای از پودر FBE با فرمولهای متفاوت تشکیل شده که به صورت یک درمیان به کار می روند. معمولاً‌ این لایه ی دوم نرمتر بوده و مقاومت مکانیکی یا دمایی بهتری دارد.
2-2- پلی اولفین سه لایه
مانند همان پلی اولفین سه لایه در سیستمهای Non-FBE است در ابتدا آستر FBE زده می شود سپس یک پلیمر دوتایی یا سه تایی یا چسبی از انیدرید مالتئیک برای پیوند پلی اولفین با FBE به کار می رود. در نهایت لایه‌ی پلی اولفین بصورت نوارپیچی یا پاشش بصورت پودر یا اکستروژن اضافه می شود.