<
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
دوشنبه 22 آبان‌ماه سال 1391 @ 22:48

فولا د ضد زنگ

فولا د ضد زنگ :

 

فولادی است با تنوع زیاد  که در برابر خوردگی مقاوم است  انواع مختلف دارد  اما همیشه حاوی 10% کروم که با ترکیب با سایر آیازها نیز می تواند باشد . یا نباشد . فولاد ضد زنگ در برابر حمله اسیدهای آلی و اسید های ضعیف معدنی و زنگ زدگی ناشی از اتمسفر و خوردگی ناشی از آنها مقاوم است , استحکام خود را در در جه حرارتهای بالا هم حفظ می کند. و نگهداری از آن آسان است .

رایج ترین نوع فولادهای  ضد زنگ ,  عبارتند از :

رایج ترین نوع فولادهای  ضد زنگ ,  عبارتند از :

 

نوع : 304 = آستنیتیک (کروم نیکل)

نوع 316 = آستنیتیک با 2% تا 3% مولیبدن

نوع 409 = فرتیک (با کروم پائین )برای استفاده در درجه حرارتهای بالا

نوع410 = مارتنزیتیک  همراه با عملیات حرارتی ( با کروم متوسط ) با سطح استحکام خیلی بالا .

نوع 430 = فرتیک با کاربر همه منظوره و تا حدی مقاوم در برابر خوردگی .

 

فولاد :

STEEL-Chemical symbol Fe. Iron smelted with carbon (more than about 0.05% and less than 2%) along with manganese, silicon, sulfur, and phosphorous

آهنی که با کربن ترکیب شده است (مقدار کربن آن بیشتر از 05/% درصد و کمتر از 2% است ) که به همراه منگنز , سیلیکون , گوگرد, و فسفر می باشد . فولاد ارزان ترین و پر کاربرد ترین فلز است . فولاد در وراقع ترکیبی است از آهن و کربن با هزاران نوع ممکن که بستگی به مقدار و نوع فلزاتی که با آن ترکیب می شود مانند : کروم نیکل منگنز سیلیکون وانادیم و مولیبدن این ترکیبات متنوع با هم فرق دارند . فولاد ضد زنگ هم پر کاربرد ترین آلیاژ است .(کربن استیل فولاد آلیاژی فولاد ضد زنگ , و فولاد مخصوص .)

فولاد فنری :

SPRING STEEL

نوارهای فولادی که بطور معمول کربن و سایر مواد آلیاژ ی بالایی در آنها بکار رفته است . و بدلیل خاصیت بالای کششی که دارند در تهیه فنرها مورد استفاده قرار می گیرند .

کربن استیل :

 

CARBON STEEL-Ordinary steel made by melting iron or ferrous scrap with carbon, manganese, sulfur, silicon, and phosphorous

فولاد معمولی که از ذوب کردن آهن یا خرده های آهن به همراه کربن , منگنز , گوگرد, سیلیکون , و فسفر بدست می آید .

فولاد با کربن بالا :

HIGH-CARBON STEEL-Steel with more than 0.3% carbon. The more carbon that is dissolved in the iron

این فولاد با داشتن بیش از 3/% کربن مقدار کربن محلول در آهن آن بالا تر است خاصیت شکل گیر و شکنندگی کمتری دارد . سختی این نوع کربن باعث می شود که آن را برای استفادهدر ساخت تیغه های برنده بیلها فنرهای مبل و تختخواب و سایر لوازمی که مقاومت در برابر سایش دارند بکار ببرند.

سخت کاری :

HARDENED-Metal processed by heat or cold-worked to resist cutting, abrasion, penetration, bending, and stretching.

به عملیاتی گفته می شود که به شکل سرد و یا گرم بر روی فلزات انجام می گیرد تا آنها را در برابر بریدن , سائیدن , نفوذ خم کردن و کشیدن مقاوم سازد .

فولادهای سخت :

PRECIPITATION HARDENED-A small group of stainless steels with high chromium and nickel content

گروهی کوچکی از فولادهای  ضد زنگ که حاوی مقادیر بالایی از کروم و نیکل بوده و رایج ترین نوع آن مشخصه هایی نزدیک به ماتنزیت دارند (فولادهای کروم دار ساده ای که فقط استحکام ندارند ) عملیات حرارتی که بر روی این نوع فولاد صورت گرفته است باعث سختی و استحکام بالای آنها شده است . کاربردهای این نوع فولاد شامل : محور پمپ ها و شیر های صنعتی و قطعات هواپیما می باشد .

اسید شویی شده :

PICKLED-Steel coil cleaned of through a series of hydrochloric acid baths that remove the oxides (rust), dirt, and oil so that further work can be done to the metal.

نوارهای فولادی که طی قرار گرفتن در یک سری حمامهای حاوی اسید کلریدریک , زنگار و جرم چربی و ذرات آلاینده موجود بر روی آنها برداشته شده است و آماده شده اند تا عملیات بعدی بر روی آنها انجام گیرد .

زیرکونیم :

ZIRCONIUM-Chemical symbol Zr. A steel-gray, strong, ductile metal

با رنگ فلزی خاکستری ؛ قوی , دارای خاصیت چقرمگی  که از طریق فرآیند شیمیایی : بدست می آید از جمله معدود فلزاتی است که در برابر خوردگی خصوصا در درجه حرارتهای بالا مقاوم است . کاربرد آن در صنایع تولید فولاد است و از آن بعنوان ماده ساختاری در راکتورهای هسته ای  و به عنوان ماده خمیری برای اورانیم استفاده می شود.

تیتاینم :

TITANIUM-Chemical symbol Ti. A bright white metal; very malleable and ductile

تیتانیم فلزی است با رنگ سفید روشن , بسیار چکش خوار است و خاصیت چقرمگی دارد . استفاده اصلی آن بعنوان آلیا

ز در صنایع تولید فولاد است . ولی امروزه کاربرد گسترده ای خصوصا در صنایع هوانوردی و فضاپیمایی دارد و علت آن هم استحکام بالای آن ,وزن سبک اش , و مقاومت خوبی که در برابر خوردگی دارد می باشد .

 

تیتانیم : سوپر آلیاژهای  تیتانیم

TITANIUM-BASED SUPERALLOYS-Lightweight, non-corrosive alloys

یکی از سوپر آلیاژهای پایه است .غیر خورنده و مناسب برای استفاده در درجه حرارت های بالا است (مثل ساخت قطعات اساسی در موتورهای جت ) آلیاژهای  تیتانیم از ترکیب با فلزات دیگر از قبیل : آلومینیم , آهن , وانادیم , سیلیکون , کبالت , تانتالوم , زیرکونیم , و منگز حاصل می شود .

گالوانیزه کردن :

GALVANIZED-Metal (usually steel) coated with a thin layer of zinc to provide corrosion resistance; i.e, rustproofing

قرار دادن روکش نازکی از روی بر روی فلزاتی مانند فولاد برای بالا بردن مقاومت آنها در برابر خوردگی . به این معنی که آنها را ضد زنگ می سازد . روشهای گالوانیزه کردن به دو گونه است :

1- گالولنیزه کردن گرم که از طریق عبور دادن پیوسته صفحات سیم ها یا اشکال دیگر فلز از میان یک حمام مذاب و سپس از طریق جریان هوا ضخامت این لایه روکش را مورد کنترل قرار می دهند .

2- اکتروگالوانیز : که بطور  پیوسته پوششی از روی  را بر ورقه ها و نوارهای باز شده فلزی از طریق محلول الکترولیتی قرار می دهد .

ورقه های گالوانیزه شده را در بازار با نام ورقه های پوشش داده شده هم می شناسند .